top of page

haberler

"İhracatın toplam cirodan aldığı payı, % 60'a çıkarmayı hedefliyoruz”

Metal ambalaj alanında hizmet veren Teksan Teneke, toplam ciro ve satışlar içindeki ihracat oranını artırmayı planlıyor. Yaptıkları kaliteli üretimden dolayı tüm ürünleri ihraç edebildiklerini belirten Teksan Teneke Genel Koordinatörü Gökhan Aktaş, yaklaşık 35 ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi. Geleceği ihracatta gördüklerini ifade eden Aktaş, "Son birkaç yıldır ihracat, toplam satış ve ciromuzdan yaklaşık yüzde 25 pay alıyordu. 2017 yılında bu oranı yüzde 32'ye çıkarırken, orta vadede ise söz konusu oranı yüzde 60'a çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Teksan Teneke olarak bugün itibarıyla yaklaşık 35 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Gökhan Aktaş, ihracatın büyük kısmını Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiklerini söyledi. Diğer önemli ihracat pazarlarından olan Ortadoğu'ya yönelik satışlarının da sürdüğünü belirten Aktaş, söz konusu pazarda satışları artırmak için çalıştıklarını aktardı. Mevcut pazarların yanı sıra ihracatta bölgesel çeşitliliği artıracak çalışmalar da yürüttüklerini kaydeden Aktaş, bu kapsamda Amerika ve Afrika pazarlarını incelediklerini açıkladı.

Yeni yatırımlarla üretim kapasitesini %15 attıracak.

Metal ambalaj sektöründe 1968'den bu yana faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Gökhan Aktaş, üretimlerinin yüzde 90'ının şekerleme, çikolata, promosyon, çay gibi sektörlerde kullanılan dekoratif, yüzde 10' unun ise yağ, tohum, kahve gibi sektörlerde kullanılan endüstriyel kutulardan oluştuğunu aktardı. Aktaş, entegre bir tesis olarak aldıkları teneke levhanın kutu haline gelmesine kadar süren,

ofset baskı ve kabartma uygulamaları dahil tüm işlemlerini bünyelerinde yaptıklarına dikkat çekti. Teksan Teneke olarak yılın ikinci yarısında yakaladıkları ivmelenmeyle 2017 yılını yüzde 15 büyüme ile tamamladıkları bilgisini veren Aktaş, ancak bu yıl henüz istedikleri performansı yakalayamadıklarını ve satışlarının

şu ana kadar inişli çıkışlı bir profil çizdiğini söyledi. 2018 yılı Eylül

ayı itibarıyla bir hareketlenme yaşadıklarına belirten Aktaş, "Söz konusu hareketliliği sene sonuna kadar taşıyıp yılı olumlu şekilde tamamlamayı planlıyoruz. Teksan Teneke olarak verimlilik, hız ve kapasiteyi artırmak amacıyla üretim hatlarımızda sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. 2019 yılı için şu anda görüşmelerin devam ettiği üç projemiz var. Söz konusu projelerin hayata geçmesiyle kapasitemizi ortalama yüzde 15 artıracak yeni makine yatırımı yapacağız" diye konuştu.

Cironun %5'ini Ar-Ge'ye ayırıyor.

Cironun yüzde 5'ini Ar-Ge çalışmalarına harcadıklarını söyleyen Aktaş, "Her sene birkaç yeni ürün çıkartıyoruz. Bu projeler sayesinde geçmiş yıllarda Ambalaj Ay Yıldızları'nda Altın Ambalaj ödülü, Asiastar'da Başkan Özel Ödülü ve WorldStar'da ödül aldık. Yine ödül alacağına inandığımız yeni bir ürünümüz, 2017 yılında çıktı. Şu anda da üzerinde çalıştığımız bir kutumuz var. Biz müşterilerimizin hayal etmesini istiyoruz. Tabi bu hayaller, oldukça zor ürünler olarak karşımıza çıkıyor ve bu da bizi geliştiriyor."

sayfa 4-Pano.jpg
bottom of page