top of page

BLOG

Ara
  • Gökhan Aktaş

Dekoratif teneke kutuların paslanması nasıl önlenir?

Dekoratif teneke kutular genelde değişik ürün ve projeler için özel olarak üretilmiş fantazi teneke kutulardır. Bazen çikolata kutusu olurlar, bazen de promosyon kutusu. Bu kutular birçok kişi tarafından beğenilir ve bu kişiler içindeki ürünü bitirdikten sonra da bu kutuları saklamak ister. Marka sahipleri için bu kutuların saklanması marka görünürlüğünü uzun süre devamlı kılmasından ötürü çok büyük bir avantaj yaratır. Ancak teneke kutular paslanabilir. Peki bunu önlemek için ne yapabiliriz?


Paslı teneke levha

İlk olarak, teneke kutuların neden paslandığını anlamamız gerekiyor. Teneke kutular tenekeden üretilir. Teneke ise paslanmayı önlemek için üzerine az miktarda kalay kaplanmış çeliktir. Genellikle bu kutuların dışlarında mürekkep ve koruyucu lak, içlerinde ise gıdaya uygun lak kullanılmaktadır. Eğer bu yüzeyler çizilir, açığa çıkan teneke de hava ile temas ederse, havanın içindeki oksijen ve nem paslanmaya sebep olabilir.

Yapılması gereken ilk şey, teneke kutulara zarar vermemeye dikkat etmektir. Tabi bunu söylemesi yapmasından daha kolay. Günlük kullanımda elbette kutuların üzerinde ufak tefek çizikler oluşacaktır. Bana sorarsanız bu çizikler kutuya ayrı bir güzellik katıyor ama sonuçta ne kadar az çizik olursa, o kadar az paslanma olacaktır. Dikkat derken eldiven kullanalım demiyorum ama cam ürünlere gösterdiğiniz hassasiyeti göstermeniz yeterli olacaktır.

Bu şekilde çizikleri asgari seviyeye indirdikten sonra, kutuların kesinlikle suyla temas etmemesi gerekmektedir. Bu yüzden ıslak tezgah gibi yerlere konulması, suyla veya bulaşık makinesinde (ki bazen annem bunu yapıyor :) ) yıkanması sakıncalıdır. Eğer kutuları temizlemeniz gerekiyorsa, nemli bir bezle silip, kuru ve yumuşak bir bezle kurulamanız yeterli olacaktır. Bir şekilde kutular ıslanırsa da hemen bir bezle kurulamanız gerekmektedir.


Antika mağazası

Son olarak da teneke kutuları yüksek nemden korumak gerekiyor. Kutularınızı sudan koruyor olabilirsiniz ama nem oranı yüksek olan banyo veya çamaşırhane gibi yerler de teneke kutuları saklamak için uygun alanlar değil. Eğer deterjan kutusu gibi gerçekten nemli alanlarda saklanması gereken kutularınız varsa, en azından kapısını açarak odayı havalandırın ki odanın nemi biraz azalsın.

Teneke kutular esasında kolay kolay paslanmaz. Tam bir süre vermek doğru olmasa da, genelde paslanmaları yıllar alır. Eğer biraz özen gösterilirse çok uzun süreler ilk günkü gibi kalmaları sağlanabilir. Bir de teneke kutuların genelde koleksiyon ürünleri olduğunu ve yıllar içerisinde antika sayılıp, bir jenerasyondan diğerine aktarıldığını unutmamak gerekir. Sizinkiler neden olmasın?

Eğer bu paylaşımı beğendiyseniz, lütfen beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. Eğer yazmamızı istediğiniz konular da olursa, lütfen info@teksanteneke.com adresine e-posta atarak bize haber verin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page