top of page

BLOG

Ara
  • Gökhan Aktaş

Teneke kutu fotoğrafı çekmek için beş ipucu

Beş sene önceydi. İstanbul’daki 2016 Ambalajın Ay Yıldızları yarışmasında birçok ödül kazanmıştık. Çok hoşumuza gitmişti ve hem internet sayfamızda hem de Instagram’da yayınlamak için bu ödüllerin güzel fotoğraflarını çektirmek istemiştik. Bunun için uzmanlık alanı ürün çekimi olmayan bir stüdyoya gittik ancak sonuçlar beklentilerimizin çok altında kaldı. Bizim arada bir çektiğimiz resimler bile daha iyiydi. Bunun üzerine kendimizi teneke kutu fotoğraflama konusunda eğitmeye karar verdik.


Bir siyah fotoğraf makinesi

Görselliğin çok fazla ön planda olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve çoğumuz farklı sebeplerle her gün bir çok fotoğraf çekiyoruz. Öncelikle katalog veya internet sayfanız için ürün fotoğrafı çektirmek istiyorsanız, bu konuda uzmanlaşmış profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmanızı tavsiye ederiz. Tabi çekeceğiniz her fotoğraf için bu pek mümkün olmuyor. Biz de kendi ürünlerimizle bir çok çekim yaptık ve hala amatör olmamıza rağmen yıllar içerisinde deneyim kazandık. Aşağıda teneke kutu çekimiyle ilgili önemli olduğunu düşündüğümüz beş ipucunu paylaşacağız.

1) ISO, diyafram ve enstantane konularını öğrenin. Eğer iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız bu üç parametrenin neler olduğu ve nasıl çalıştığı konusunda az da olsa bilgiye sahip olmanız gerekiyor. İnternette hazır olarak verilen değişik değerler var ama bu şekilde kestirmeden gitmeyin. Bu konuda kendinizi biraz eğitmek zor olmamakla birlikte çok da enteresan olacak.

2) Olabildiğince tripod kullanmaya çalışın. Çoğu zaman da tripod kullanmanın mümkün olduğunu göreceksiniz. Resimlerinizin bulanık çıkmasına sebep olacak bir çok konu var ancak bunların çoğunu bir tripod ile çözebilir, keskin ve net fotoğraflar çekebilirsiniz.

3) İşi zorlaştırmayın. Çektiğiniz fotoğrafta ürünün ön planda olması önemli. Bunu sağlamak için bir çok değişik kompozisyon yaratabilirsiniz ama bunu yapmak hem çok zor hem de bayağı bir deneyim istiyor (veya biz kabiliyetsiziz :) ). Bunun yerine sade bir arka fon ile çalışırsanız, işiniz çok kolaylaşacaktır.

4) Doğru ışık kullanın. Listemizdeki ilk maddeyi yerine getirdiğinizde ışığın ne kadar önemli olduğunu da anlayacaksınız. Pencereden içeri süzülen gün ışığını da, fişe takıp çalıştırdığınız spot lambaları da kullanabilirsiniz. Yeter ki yeterli derecede ışığınız olsun.

5) Yansımaları çalışın. Teneke kutularda bu konu çok önemli hale geliyor. Çoğu kutunun çok parlak yüzeyi var ve bu yüzeydeki yansımalar da resimlerinizde muhakkak çıkacaktır. Bunlardan kurtulmak için lisedeki fizik derslerinizin üzerinden geçebilir, internette araştırmalar yapabilir veya ışığı yok edene kadar, kamerayı veya kutuyu hareket ettirebilirsiniz.


Fotoğraf ışıgı

Yazımın başında da belirttiğim gibi metal ambalaj fotoğrafı çekiminde bizler profesyonel değiliz ve bu listedeki maddeleri herhangi bir önem sırasına göre yazmadık (ancak birinci sıradakinin en önemli madde olduğunu düşünüyoruz :) ). Değişik ölçülerde ve değişik özelliklerde bir çok ürünümüzün olması da işimizi daha zorlaştırıyor. Fotoğraf çekerken yuvarlak kutular köşeli kutulara göre, parlak kutular mat kutulara göre ve hatta baskılı kutular baskısız kutulara göre farklı teknikler istiyor. Bir noktada zor ve sinir bozucu olmaya başlasa da, merak etmeyin. Zamanla kolaylaşıyor.

Eğer bu paylaşımı beğendiyseniz, lütfen beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. Eğer yazmamızı istediğiniz konular da olursa, lütfen info@teksanteneke.com adresine e-posta atarak bize haber verin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page