top of page

BLOG

Ara
  • Gökhan Aktaş

Teneke kutu lüks bir ambalaj mıdır?

Güncelleme tarihi: 7 Eyl 2021

Aklınıza çok güzel bir ürün fikri geldi veya bir arkadaşınıza güzel bir hediye vermek istiyorsunuz ve bu hediyenin çok özel olması gerekiyor. Ürünün veya hediyenin ne kadar önemli olduğu tabi ki de tartışılmaz ancak etkili bir ilk intiba bırakacak olan ambalajdır ve bildiğiniz üzere bunun için ikinci bir şans yoktur.Çok uzun bir süredir ambalaj üretiyoruz. Uzmanlık alanımız olan dekoratif teneke kutu ise ürüne değer katan ambalajlar arasında önemli bir yere sahip. Bu geçen sürede lüks ürünler için bir çok proje yaptık ve çok değişik yaklaşım ve fikirlerle karşılaştık. Bunlardan üç tanesi var ki aşağı yukarı başarılı her projede yer alıyordu.

Öncelikle, lüks ürünler herkese değil, daha küçük bir gruba hitap eder. Bu küçük grup her ürün grubu ve her markaya göre farklılık gösterir. Bu yüzden firmalar müşterilerini çok iyi tanımak zorundadır. Bu bilgi ambalaj tasarımının ana çizgisini oluşturmalıdır. Tasarlanan ambalaj kullanılan malzemeden, renklerine ve üzerindeki tasarımlara kadar markanın algısıyla da uyumlu olmalıdır. Bu yüzden biz çoğu zaman deneyimli bir tasarımcıyla çalışılmasını öneriyoruz.

Lüks ürünlerden bahsederken marka deneyiminin önemini yadsıyamayız. Özellikle pandemi sonrası artan internet satışlarıyla beraber, firmalar müşteri deneyimini arttırabilmek için sürekli yeni ve yaratıcı fikirler buluyorlar. Bu dönemde önem kazanan fikirlerden biri de unboxing olarak tabir edilen kutu açma deneyimi. Bunda başarılı olmak detaylarda gizli. Ürünün nasıl yerleştiği, ilk açılıştaki görüntüsü, dokunuşu ve verdiği his bu deneyimin önemli bileşenlerini oluşturuyor.Son olarak, yarattığınız ambalaj özel ve benzersiz olmalı. Her yerde gördüğünüz örneklerden ayrışmalı. Tabi özel ile tuhaf arasında da ince bir çizgi var. Burada amaç ürünü ayrıcalıklı kılmak. Pazardaki diğer ürünlerle çok benzer veya aksine çok farklı olduğunuz zaman bu ayrıcalığı yaratmak çok zor oluyor.

Dekoratif teneke kutular çoğu zaman projeye özel olarak üretilirler. Metal olmalarından dolayı kendiliğinden lüks bir görünüm ve dokuya sahiptirler. Baskı ve kabartma özellikleri sayesinde çok kolay bir şekilde ürüne özel bir şekilde üretilebilirler. Menteşe veya seperatör gibi birçok özellik ve aksesuar eklenebilir. Bir de bizim gibi kaliteli üretim yapan bir iş ortağı var tabi :) Ancak yine de kendi ürününüze özel lüks bir ambalaj üretmek için ciddi bir çalışma yapmanız gerekiyor. Coco Chanel’in de söylediği gibi “yeri doldurulamaz olmak için, her zaman farklı olunmalıdır”.

Eğer bu paylaşımı beğendiyseniz, lütfen beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. Eğer yazmamızı istediğiniz konular da olursa, lütfen bize yazın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page